Hako2024
Wyszukaj w katalogu
Polecane firmy
GARDA sp. z o.o. sp. k.

GARDA sp. z o.o. sp. k.

UNIA Spółka z o.o

UNIA Spółka z o.o

Poleć nas innym

Jak czyścić kominek?
(2017-12-28)

Tradycyjny kominek to przyjemne ciepło i miła atmosfera tworzone przez palące się polana lub brykiet, ale również obowiązek. Posiadając tego typu urządzenie, musimy poświęcić nieco uwagi jego czyszczeniu. Jak należy dbać o kominek, by działał sprawnie i pozostawał estetyczny?

 jak-czyscic-kominek-2.jpg

Sprawna instalacja warunkiem bezpiecznego kominka

Tradycyjny kominek wymaga podłączenie do instalacji kominowej. Komin odprowadza dym będący efektem spalania opału w palenisku – musi być szczelny i drożny, a jego stan wymaga obowiązkowych, regularnych przeglądów kominiarskich. Najlepiej wykonywać je przed rozpoczęciem sezonu grzewczego i pierwszym rozpaleniem w kominku. Sprawny przewód kominowy jest gwarancją odpowiedniego ciągu i efektywności spalania opału oraz zapewnia domownikom bezpieczeństwo.

We własnym zakresie możemy skontrolować natomiast takie elementy kominka, jak uszczelnienia korpusu paleniska oraz uszczelki drzwi i szyby. Jeśli uległy zużyciu, możemy je wymienić, co znaczenie usprawni proces spalania opału. Ruchome części wkładu kominkowego mogą wymagać także nasmarowania.

Sprzęt do czyszczenia kominka

Czyszczenie kominka powinno obejmować także pielęgnację jego wnętrza. Brud gromadzący się na ściankach urządzenia powoduje, że kominek nie działa w pełni efektywnie i oddaje mniej ciepła na zewnątrz. W sprawnym czyszczeniu elementów żeliwnych pomoże np. kompletny zestaw kominkowy. Znajdziemy w nim to, co najpotrzebniejsze, czyli pogrzebacz, miotełkę, szczypce i łopatkę. Tego typu zestawy najczęściej są także elegancko zaprojektowane, więc ustawione w pobliżu kominka nie zaburzą wystroju wnętrza.

jak-czyscic-kominek-1.jpg

Dzięki wymienionym narzędziom łatwo usuniemy zgromadzony w kominku popiół, o cym powinniśmy pamiętać na co dzień. Wygodną alternatywą może być natomiast odkurzacz kominkowy, który z łatwością usunie jego pozostałości z najmniejszych zakamarków.

Czyszczenie szyby kominkowej

Podczas czyszczenie kominka nie można zapomnieć o myciu szyby, która pokryta zanieczyszczeniami może znacznie ograniczyć przyjemność z podziwiania rozpalonego za nią ognia. Do czyszczenia szyby najlepiej wybrać specjalny środek, który pozwoli sprawnie usunąć przywierający do niej osad, okopcenia czy sadzę. Niektóre preparaty pozostawiają także powłokę ochronną, która zabezpiecza szkło przed zbyt szybkim pojawieniem się na nim nieestetycznego nalotu.

jak-czyscic-kominek-3.jpg

Należy pamiętać, by do mycia szyby kominkowej nie używać środków ściernych i materiałów mogących zarysować jej powierzchnię. Warto także nadmienić, że w utrzymaniu szklanej przegrody w czystości pomoże zastosowanie odpowiedniej jakości opału – jeśli palimy drewnem, stosujmy tylko szczapki drewna liściastego, wysezonowane i odpowiednio wysuszone. Dzięki temu ograniczymy ilość zanieczyszczających wnętrze kominka osadów.

Dobrym pomysłem jest także sięgnięcie po specjalny preparat, który w czasie spalania wraz z opałem wytwarza aktywne chemicznie gazy. Pozwala to na usunięcie twardych złogów osadów w palenisku oraz sadzy, zmniejszenie emisji do środowiska szkodliwych gazów oraz poprawę sprawności urządzenia grzewczego.